Strona szkolapodzaglami.org.pl niestety nie istnieje, zachęcamy do odwiedzenia strony szkolapodzaglami.com.pl.

Edukacja żeglarska

Żeglarstwo należy do dyscyplin sportów wodnych, w którym najważniejszą rolę odgrywa jednostka pływająca i żagiel napędzany siłą wiatru. Można żeglować w obrębie wód zamkniętych, jeziora oraz na otwartej przestrzeni morskiej. Od roku 1908 żeglarstwo stało się jedną z dyscyplin olimpijskich, ale dla pasjonatów oprócz żeglarstwa regatowego wyróżnia się też żeglarstwo turystyczne i rekreacyjne.

Żeglowanie to nie tylko sport, ale również sposób na życie. Po odpowiednim przeszkoleniu kandydat będzie miał wiedzę, jak kontrolować prędkość jachtu, aby cieszyć się tym wspaniałym przeżyciem i poczuciem wolności na wodzie.

Prawo jazdy żeglarza

Sailing (z ang.) wymaga odpowiedniego przygotowania, gdyż jest to sport wymagający. Żaglówki, żaglowce czy jachty, muszą być prowadzone przez osoby posiadające patent żeglarski, czyli prawo jazdy na prowadzenie jednostki wodnej z żaglem. Aby stać się żeglarzem z patentem wystarczy odbyć odpowiedni kurs i zdać egzamin.

Żeglarstwo jest dostępne dla każdego, od dziecka można już stawiać pierwsze kroki w edukacji żeglarskiej i pogłębiać swoją wiedzę. Każdy kto chciałby rozpocząć przygodę z żaglem, niezależnie od wieku, może spróbować swoich sił w odpowiednich ośrodkach szkoleniowych.

Edukacja żeglarska

Edukacja żeglarska polega na przyswojeniu wiedzy o budowie jednostek pływających, odpowiedniego specyficznego języka używanego do określania części jachtu, żaglówki, takich jak: fok, rufa, bom, spinaker, knaga, mesa, jaskółka oraz osób na pokładzie, np. sternik, kapitan oraz czynności m.in. zwrot, refowanie. Nie można żeglować bez umiejętności nawigacyjnej, która jest istotnym elementem szkolenia kandydatów na żeglarzy. Podczas nauki przyszły nawigator dowiaduje się o tradycyjnych formach nawigacji, systemie GPS, mapach elektronicznych, komputerach nawigacyjnych, a dla bardziej zaawansowanych kandydatów wiedza poszerza się o najnowsze osiągnięcia techniki nawigacyjnej.

Żeglowanie to swoista przyjemność odkrywania i wypoczynku poprzez aktywność fizyczną. Nie ma barier dla chętnych do uprawiania tego gatunku sportu czy rekreacji.